ABD ve Avrupa Endeksleri Zirvede – Tehlike Çanları Çalıyor mu?

272

2 Kasım 2016 tarihinde ABD seçimleri sonrası başlayan “Trade the Trump” adı verilen yükseliş trendi, tüm ABD ve Avrupa hisselerine olumlu bir şekilde yansıdı.

28 Şubat günü Trump’un ABD Kongresinde yaptığı konuşmanın ana fikri olan “Make America Great Again” tüm herkesi çoşturmaya yetti. Trump’un bu konuşması piyasaları da olumlu şekilde etkiledi.

Fiyatlar, popülist ve aşırı iyimser haberlerle birlikte beklentilerin çok üzerine çıktı. Ancak, bu noktada, aşırı yükselmiş piyasalarda, kar alışları gündeme gelebilir.

Trump tarafından açıklanan girişim ve yatırım hareketleri, ABD’de işsizlik oranlarının düşmesi ve üretimdeki artış beklentisi ile iyimser olarak devam ediyor. Ancak tüm bu açıklamaların gerçekleşmesi bir iki içinde olamayacağı ve bir iki yıla yayılacağı için, fiyatlarda ve endekslerde bir düzeltme ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor.

Tehlike çanları çalıyor olabilir. Ancak bunları duyabilmek, işaretleri ve sinyalleri anlayabilmek gerekir. En iyi yapılacak işlem, kardaki pozisyonlar için, uygun seviyelerde takip eden zararı durdur emirleri koymak suretiyle, ani bir düşüş için tedbir almak olabilir diye düşünüyorum.

PAYLAŞ
Önceki YazıFED Mart Ayında Faiz Artıracak mı?
Sonraki YazıAltın Fiyatlarında Geri Çekilme Devam Ediyor
1990’lı yıllarda İMKB’de hisse senedi işlemleri ile başlayan finansal tecrübelerim, yurt dışına gittikten sonra, ABD fonları ve Avrupa hisseleri ile devam etti. Son 5 yıldır ise Forex piyasalarında Day Trader olarak ilgileniyorum.