Teknik Analiz – İndikatörler

1. Bollinger Bantları

Grafik üzerinde, fiyatlar ile üst, orta ve alt çizgilerden oluşan bir banttır. Bollinger üzerindeki hareketlere göre işlem yapılır.

2. Momentum

Belirli bir zaman aralığındaki fiyat değişimlerini yansıtan bir indikatör olup, trendin hızını ve gücünü ölçmek için kullanılır.

3. Stochastic

Osilatör sınıfından yer alan bu gösterge, grafik üzerinde aşırı alım veya aşırı satım bölgelerini gösterdiği için kullanılmaktadır.

4. CCI

Commodity Channel Index olarak adlandırılan bu indikatör, aşırı alım ve satım bölgelerine ve trend değişimlerine işaret eder.

5. RSI

Relative Strength Index olarak bilinen bu indikatör, trendlerin gücünü anlama ve ölçmemize yardımcı olan bir göstergedir.

6. MA

Moving Average olarak bilinir, geriden gelen gecikmeli bir indikatör olup, trendi takip eder, trend yönünü grafikte gösterir.

7. MACD

MACD göstergesi, trend belirleme amaçlı kullanılır. Fiyatların hangi yöne gidebileceğini ve gücünü anlamımıza yardımcı olur.

8. Fractal

Fiyat hareketleri oluşurken tepe ve dipleri işaretler. Ancak, bu indikatörün amacı sadece tepe ve dipleri işaretlemek için kullanılır.

9. SAR

Parabolic SAR olarak bilinen bu gösterge, kısa ve orta vadede oluşan trend ve yön değişimlerini belirlemek için kullanılır.

10. ATR

Average True Range olarak bilinir. ATR bir foreks enstrümanının işlem hacmini ölçer, yön veya süre hakkında bir şey belirtmez.

11. ADX

Average Directional Index olarak bilinen bu indikatör, grafik üzerinde fiyat hareketlerinin gücünü göstermek için kullanılır.

12. A/D Index

Accumulation/Distribution Index olarak bilinir ve grafik üzerinde hacim ile fiyat hareketleri arasındaki değişimi gösterir.

13. Ichimoku

Ichimoku Bulutları olarak da bilinir. Grafik üzerinde destek ve direnç seviyeleri ile birlikte trend yönünü gösterebilmektedir.

14. Volume

Düşen bir trend içinde hacim yükseliyorsa, trendin değişeceğine işaret eder ve muhtemelen bir dönüş yaşanır.