Ayı Piyasası Nedir?

503

Ayı Piyasası terimi, global piyasalarda çok sık kullanılan bir terimdir. İngilizcesi “Bearish Market” olan ayı piyasası kavramı, piyasaların satışa döndüğü, haberlerin olumsuz ve negatif olmaya başladığı, düşüş trendinin başladığı, geldiği en yüksek seviyesinden % 20 civarında geri çekilmenin görüldüğü ve devam eden durumlar için kullanılır.

Ayı piyasası, kendisini bazı sinyaller ile belli etmeye başlar, Eğer momentum düşüyorsa ve tepe noktasından sonra ciddi bir geri çekilme olmuşsa, ne kadar süreceği önceden tam olarak bilinemeyen, ancak ciddi bir süre aşağı yönlü devam edeceği beklentisi olacaktır. Ayı piyasasında, alış yönlü işlemler azalmıştır ve alış isteklerinin yerine ciddi satış ağırlıklı işlemler olmaya başlanmış demektir.

Boğa piyasası ise, ayı piyasasının tersine, yükseliş trendi için kullanılan bir kavramdır. Boğa piyasası ile açıklamayı ilgili konuda bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki YazıPiyasa Analizi Nasıl Yapılır?
Sonraki YazıBoğa Piyasası Nedir?
1990’lı yıllarda İMKB’de hisse senedi işlemleri ile başlayan finansal tecrübelerim, yurt dışına gittikten sonra, ABD fonları ve Avrupa hisseleri ile devam etti. Son 5 yıldır ise Forex piyasalarında Day Trader olarak ilgileniyorum.