Destek Direnç Nedir?

492

Finansal piyasalarda, teknik analiz işlemlerinde kullanılan terimlerdendir. Piyasanın fiyat hareketleri sırasında, yükseliş sırasında muhtemel olarak satışla karşılaşacağı ve bu seviyede dinlenme veya geri çekilmenin yaşanacağı seviyeye direnç noktası adı verilmektedir.

Destek Noktası – Seviyesi

Düşen bir trende ise, satışların azalacağı ve alışların olabileceği, düşüşün duracağı, başka bir ifade ile tepki vereceği seviyelere ise destek seviyeleri adı verilmektedir. Ancak, bu destek noktalarının kırılması, satışların devam ettiğini gösterir. Kırılan destek noktaları, sonra direnç noktaları olarak kabul görmeye başlar.

Fiyat seviyelerinde farklı destek ve direnç seviyeleri bulunmaktadır. Bu seviyeler günlük, haftalık ve aylık seviyeler olarak da belirlenebilir. Destek seviyesinin kırıldığından bahsedebilmek için, o gün kü kapanışın, bu seviyenin altında gerçekleşmesi gerekir.

Fiyatların düşmesinin sonlandığın, daha da aşağı düşmediği seviyelerde, alımların gelmeye başladığı, bu seviyelerin destek seviyesi olarak çalıştığı söylenebilir.

GÖRSEL EKLENECEK

Direnç Noktası – Seviyesi

Direnç seviyeleri, fiyatın yukarı trend yönünde ilerlemesi sırasında, alışların azalacağı, risk iştahının düşeceği, satışların bekleneceği bir seviye olarak kabul edilir. Aslında bu seviye, düşük fiyat seviyelerinden alış yapan yatırımcıların kar alma isteklerinin yoğunlaşacağı ve kar realizasyonunu yapmak istedikleri fiyat seviyesidir.

Direnç seviyelerinde yavaşlayan trend, bu seviyede güç toplayarak, bu seviyeyi yukarı doğru kırmak suretiyle, yükseliş trendini devam ettirebilir. Gün boyunca işlemlerin bu seviyenin üzerinde kalması ve kapanış direnç seviyesinin üzerinde gerçekleşmesi durumunda, direnç seviyesi kırılmış olacaktır.

GÖRSEL EKLENECEK

Grafikler üzerinde, çizeceğimiz destek ve direnç seviyeleri, işlem açarken bize kılavuzluk yapacaktır. İşlem açarken, bu seviyeleri kullanarak, kal al ve zararı durdur seviyeleri belirlenebilir. Destek ve direnç seviyeleri, bize trendin yönünü göstermez, ancak diğer göstergelerde kullanılarak, piyasaya giriş zamanını belirlemede yardımcı olabilir.

PAYLAŞ
Önceki YazıDemo Hesap Kullanımı
Sonraki YazıDevalüasyon Nedir?
1990’lı yıllarda İMKB’de hisse senedi işlemleri ile başlayan finansal tecrübelerim, yurt dışına gittikten sonra, ABD fonları ve Avrupa hisseleri ile devam etti. Son 5 yıldır ise Forex piyasalarında Day Trader olarak ilgileniyorum.