Devalüasyon Nedir?

447

Serbest Kur uygulamayan ülkelerde, devlet tarafından belirlenen sabit kur rejimi kullanılmaktadır. Ülkenin ekonomik durumları da dikkate alınarak, o ülke parasının, o ülkenin hükümeti veya merkez bankası tarafından, diğer ülke dövizleri karşısında değerinin düşürülmesine devalüasyon denir.

Devalüasyon, bir ekonomi aracı olarak kullanılmasının ana nedenlerinden birisi, ülkenin ticaret açığını dengelemek için yapılsa da, devalüasyonun olumlu etkileri kadar olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

Devalüasyon yapılması neticesinde, ihracat daha ucuza, yurt dışı alıcıları için avantaj yaratarak, ticari malların satışı daha da kolaylaşacak ve tercih edilir hale gelecektir.

İthal edilen ürün ve ham maddeler daha pahalıya mal olacaktır. Böylelikle ithal mallara olan talep azalacak ve yurt içinde üretilen mallara talep artacaktır. İthalatın pahalıya mal olması, yurt içi üretimi için ham madde ithalatı gerekiyorsa bundan olumsuz etkileyecektir. İhracat ürünlerinde aşırı talep olması da enflasyona neden olabilecektir.

PAYLAŞ
Önceki YazıDestek Direnç Nedir?
Sonraki YazıDolar Endeksi Nedir?
1990’lı yıllarda İMKB’de hisse senedi işlemleri ile başlayan finansal tecrübelerim, yurt dışına gittikten sonra, ABD fonları ve Avrupa hisseleri ile devam etti. Son 5 yıldır ise Forex piyasalarında Day Trader olarak ilgileniyorum.