Stop Out Nedir?

366

Foreks işlemlerinde, hesabınızda bulunan teminatın belirli bir oranın altına düşmesi durumunda, açık olan pozisyon ve pozisyonların, sistem tarafından otomatik olarak kapatılmasına stop out denir.

Stop Out oranı, aracı kurumlara göre küçük değişiklikler göstermekle birlikte, %50 teminat seviyesi birçok aracı kurum için stop out seviyesidir. Açık işlemlerinizin karşılığı teminat seviyesinin %50’nin altına inmesi durumunda, daha öncesinde sistem tarafından size margin call yani teminat artırma çağrısı yapılır.

Herhangi bir işlem yapmamanız durumunda sistem tarafından en zararlı pozisyonlardan başlanarak işlemleriniz gerekli seviyeye ininceye kadar kapatılır.

Birçok küçük yatırımcının, işlem disiplini ve marjin seviyesine bağlı kalmadan açmış olduğu işlemler nedeniyle, zararların büyümesi sonucunda, birçok hesap kapanmaktadır. Bu nedenle, uyulması gereken ilk kural, teminatınızın hiçbir zaman %5’inden fazlasını kullanmayınız ve düşük işlemler açarak, işlemlerinizin kapanmasını bekleyiniz.

PAYLAŞ
Önceki YazıRollover Nedir?
Sonraki YazıTeknik Analiz Nedir?
1990’lı yıllarda İMKB’de hisse senedi işlemleri ile başlayan finansal tecrübelerim, yurt dışına gittikten sonra, ABD fonları ve Avrupa hisseleri ile devam etti. Son 5 yıldır ise Forex piyasalarında Day Trader olarak ilgileniyorum.